O poniżaniu, czyli kiedy jesteś kretynem

O poniżaniu, czyli kiedy jesteś kretynem

O poniżaniu, czyli kiedy jesteś kretynem

Siedziałam na domówce u znajomych. Sporo ludzi, jakieś nowe twarze. Sporo wódki

Temat się toczył. Znajomy zaczął opowiadać historię, jak to wyszedł na głupka przed ekspedientką w sklepie. Posypując głowę popiołem i stwierdzając, że zrobił z siebie blondynkę. Wszyscy się zaśmiewali tylko jego dziewczyna ze śmiertelną powagą stwierdziła, że jest idiotą i kretynem. I że wstyd z nim gdziekolwiek wychodzić.

W tym momencie przypomniałam sobie podobną sytuację, gdzie na innym spotkaniu sytuacja była bardzo podobna, tyle, że odwrotne role – ona opowiadała z przejęciem a on kwieciście stwierdzał, że pierdoli.

Nasuwa się więc jedno pytanie – po co jesteś z osobą, która jest idiotą, kretynem, a w dodatku „pierdoli”? Jak to jest, że spędzasz czas z osobą, której nie możesz słuchać?

W sumie jest w tym trochę prawdy. Że jest idiotą i kretynem. Ale ten, który nazywa swoją drugą połówkę takimi epitetami.

W związku musicie być jednością. Perfect couple. Macie się wspierać, macie być za sobą murem. Macie być sobie ostoją w każdej sytuacji i musicie być tego pewni. Jeśli jesteś na zakupach i twój partner zaczyna się targować w sklepie to nie masz go szturchać i mówić, żeby się opanował, bo wstyd tylko masz przytaknąć i zapytać, czy nie dostaniecie jeszcze większego rabatu, bo robicie tu zakupy co tydzień. Jeśli twój partner wykłóca się z budowlańcem, że paski na ścianie są krzywe to nie masz mu mówić „daj spokój” tylko mu wtórować. A wiesz dlaczego? Bo jeśli on podejmuje jakąś decyzję, nawet w błahej sprawie masz mu być oparciem, murem i ostoją.

To, że nie lubisz sytuacji, kiedy robi z siebie buraka w sklepie i że nie wypada albo, że te paski były prosto i się za bardzo dowalał możesz mu powiedzieć sam na sam. I że kolejnym razem go uszczypniesz w tyłek jak będzie pajacował i robił ci wstyd.

Jeśli ona z przejęciem opowiada o dzieciach, że 5 raz w ciągu miesiąca była z nimi u lekarza to ty nie masz prawa mówić przy innych, że jest głupia i lata do przychodni w te i we wte z byle katarem. Jeśli lata i to z waszym dzieckiem to znaczy, że trzeba i że z miłości. A ty masz w towarzystwie powiedzieć, że masz cudowną żonę, że tak dba o wasze dzieci. I wbij sobie to do głowy.

Czy wobec tego masz być sztuczny? Nie. Znam takie pary, które w towarzystwie sobie ciumkają, miziają i papużkują, a w samotności rzucają w siebie chujami i kurwami. I to nie w łóżku. Nie, to nie chodzi o bycie fałszywym i na pokaz jacy jesteśmy cudowni wśród przyjaciół i jak macie nam zazdrościć. Chodzi o to aby być pewnym, że jesteście jednością. Że w każdej sytuacji możesz być sobą, a druga osoba będzie to szanować i będzie ci ufać, że wszystko co robisz jest sensowne i przemyślane.

Jasne, jeśli rzuci takim tekstem, który położy cię na łopatki albo będzie kogoś obrażać masz prawo zareagować. Ale reagować tak, aby w żaden sposób nie poniżać i nie obrażać twojego partnera. Zwrócenie delikatnej uwagi tak aby się ogarnął, a ośmieszenie go jest totalnie odmienną sprawą.

Mam koleżankę, z którą sytuacja dla mnie jest dość niewygodna. To, że jej facet to buc to jedno i że znoszę jego towarzystwo dla niej to inna bajka. Ale kiedy ostatnio pytam jej czemu jest taka cicha dzisiaj, a ona mi na to, że po co się będzie odzywać, skoro on zaraz zacznie się jej czepiać otworzyło mi scyzoryk w kieszeni. Jak to możliwe, że wychodząc z koleżanką i swoją połówką obawiasz się odezwać, żeby nie zostać wyśmiana? Coś tu ewidentnie jest nie halo.

I jedyny kierunek, na który można patrzeć w tym związku to kierunek drzwi.

Jeśli jesteś z osobą którą tłamsisz, szmacisz i pokazujesz jej maleńkość i brak inteligencji żeby poczuć się lepiej i pokazać swoją wyższość przed innymi ludźmi to:

a) jesteś kretynem

b) nie zasługujesz na bycie z tą osobą

c) prawdopodobnie nie zasługujesz na nikogo.

Jeśli z kolei jesteś tą tłamszoną osobą to jesteś masochistą. Jeśli z ust partnera słyszysz, że jesteś głupia to ma rację. Jesteś głupia, że jeszcze się znajdujesz w tym chorym układzie. Budowanie własnego ego na obrażaniu innej osoby, a zwłaszcza najbliższej pokazuje tylko i wyłącznie zakompleksienie i fakt, że na tą osobę zwyczajnie nie zasługujesz.

Związek to taki twór, który ma budować, umacniać i rozwijać. Nie ma odbierać wolności, pewności siebie i człowieczeństwa. W związku masz czuć się kochany, doceniany, rozumiany. Macie mieć wspólne flow. A całość musi być oparta na obopólnym szacunku.

Masz wiedzieć, że kiedy walczysz o szczeniaczki w schronisku to twoja połówka będzie ci przyklaskiwać, wspierać cię i akceptować psie zapachy dresu kiedy wracasz z wolontariatu. Masz być pewien, że kiedy podejmiesz decyzję, że rzucasz pracę tu i teraz to ona cię przytuli i powie, że cię wspiera i że jest pewna, że dobrze robisz. A ty masz chcieć tak postępować, aby jej zaufanie do ciebie nie słabło i nie było zawiedzione.

Związek to nie jest przymus. Bycie z osobą, z którą jesteś również nim nie jest. Związek jest wyborem. W dodatku t w o i m wyborem. Nikt nie wchodzi w niego za ciebie. Nikt nie wybiera za ciebie partnera. I nikt za ciebie nie przeżyje życia. Jeśli uważasz, że jest idiotą – zmień go. Ale nigdy, przenigdy nie próbuj wywyższyć się jego kosztem.

Jedyne co zrobisz to potwierdzisz fakt, że nie zasługujesz na niego.

A właściwie to na nikogo.

About Today

Page with Comments

 1. Zupełnie się zgadzam i to rzeczywiście ważny temat – rzadko poruszany.

  Ale tylko do tego momentu: ,,Masz być pewien, że kiedy podejmiesz decyzję, że rzucasz pracę tu i teraz to ona cię przytuli i powie, że cię wspiera i że jest pewna, że dobrze robisz…” i tak dalej.

  Bo czym innym jest wspieranie i lojalność – konieczna bezapelacyjnie. A czym innym podejmowanie pewnych decyzji i akceptowanie decyzji drugiego człowieka. Mogę kochać i wspierać partnera, ale jeśli mamy akurat chore dziecko, ja mam niestabilną pracę, a on postanawia rzucić pracę tu i teraz – to nie uważam, żeby moim obowiązkiem było wspieranie go w tym. To dosyć banalny i prosty do oceny przykład, ale jeśli chodzi o relację to wg mnie nie polega ona na poklepywaniu się nawzajem po plecach, ani na bezkrytycznym popieraniu/pochwalaniu wszystkiego, co robi partner.

  1. Bardzo dziękuję Ci za ten komentarz. Zgadzam się w pełni – nieprecyzyjnie wyraziłam swoją myśl lub zbyt skrótowo więc poprawię 🙂

 2. Jak bardzo się cieszę, że ten temat mnie nie dotyczy. Kamień z serca. Szczerze, nawet mi nie przyszło do głowy, że ktoś może chcieć świadomie i dobrowolnie wiązać się z osobą, która ma go za nic albo którą ma się za nic… Gdy w czymś nie widzę nadziei na przyszłość, to zmieniam swoją rzeczywistość.

 3. Świetny tekst, prawdziwy. Dla mnie w takich sytuacjach, gdy znajomi się tak zachowywali jest po prostu głupio, nie wiem jak się zachować, a to nie mi powinno być głupio przecież

 4. Myślę, że jedną z najgorszych rzeczy, którą możemy zrobić, to mówić źle o naszym partnerze w obecności innych osób. Bardzo ważny wątek poruszasz.

 5. Nawet jeśli mąż mnie czymś zdenerwuje, nie wyobrażam sobie zwracać mu uwagi czy też kłócić się przy innych. Takie rozmowy toczą się w cztery oczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *